Перевести / Translate to:

ruafsqarhyazeubebgcazh-CNzh-TWhrcsdanlenettlfifrglkadeelhtiwhihuisidgaitjakolvltmkmsmtnofaplptrosrskslesswsvthtrukurvicyyi
  • Главная
  • Новости
  • Новости от лидера нашего движения. Македония, Скопье, 5 октября 2018г.

Новости от МОПД «Русско-славянское объединение и возрождение»

Новости от лидера нашего движения. Македония, Скопье, 5 октября 2018г.

Андрей и СтефанДрузья, приехав в этот раз в Македонию, я познакомился с моим новым единомышленником по борьбе за славянское единство, уважаемым всеми македонцами, профессором Стефаном Влаховым-Мицовым. Стефан настоящий македонский патриот, который не только на словах, но и на деле борется за свой народ, за объединение славян и за союз Македонии с Россией. Он поддерживает наше Международное славянское движение, видя в нём силу, способную объединить балканских славян. Вчера я снова встретился с ним, мы ещё раз подробно поговорили о ситуации в Македонии и на Балканах и договаривались о нашем тесном взаимном сотрудничестве.

В связи с этим, я, как лидер Международного движения «Русско-славянское объединение и возрождение», от себя лично и от имени всего движения, официально заявляю, что мы рады приветствовать в наших рядах Стефана Влахова-Мицова и будем помогать ему в нашей общей справедливой борьбе за светлое будущее славян. Также мы призываем всех македонских патриотов присоединяться к Стефану и вместе с ним работать в интересах Македонии и всего Русско-славянского мира. Слава Македонии и России! Слава славянам!

Другари, при моето сегашно доаѓање во Македонија јас се запознав со мојот нов истомисленик во борбата за славјанското единство, почитуваниот кај сите македонци, професорот Стефан Влахов-Мицов. Стефан е вистински македонски патриот, кој не само на зборови, но и на дела се бори за својот народ, за обединување на славјаните и за сојуз на Македонија со Русија. Тој го поддржува нашето меѓународно славјанско движење, гледајќи во него сила, способна за обединување на балканските славјани. Вчера јас повторно се сретнав со него и ние уште еднаш подетално разговаравме за ситуацијата во Македонија и на балканот и догоривме наша блиска взаемна соработка.

Во врска со тоа, јас, како лидер на меѓународното движење «Руско-славјанско обединување и возродување», од себе лично и од името на целото движење официјално му посакуваме добредојде во нашите редови на Стефан Влахов-Мицов и ќе му помагаме во нашата општа справедлива борба за светлата иднина на славјаните. Исто така ги повикуваме сите македонски патриоти да му се придружат на Стефан и заедно со него да работат во интересите на Македонија и целиот славјански свет. Слава на Македонија и Русија! Слава на славјаните!